چگونه از سرمایه گذاری احساسی در رمزارزها دوری کنیم؟

0
39
چگونه از سرمایه گذاری احساسی در رمزارزها دوری کنیم؟

پایش فعال و بی‌وقفه سبد دارایی برای همگام شدن با فراز و نشیب بازارهای مالی بسیار حیاتی است. با این حال، برای سرمایه‌گذاران فردی هم بسیار مهم است که از سرمایه گذاری احساسی که می‌تواند با بالا و پایین شدن بازار ایجاد شود، دوری کنند.

سؤال اصلی اینجا است که سرمایه‌گذاران چگونه می‌توانند با بازارهای پرنوسان ارز دیجیتال همگام باشند و در عین تنوع‌بخشی به سبد دارایی برای کسب بیشترین سود، بر احساسات خود هم مسلط باشند؟

کلید اصلی، درک انگیزه‌های پشت سرمایه گذاری احساسی و دوری از تله‌های خوشی و ناامیدی است که منجر به تصمیم‌گیری ضعیف می‌شوند.

با ما همراه باشید تا با شرح کامل مسائل مختلف مرتبط با احساسات سرمایه‌گذاران، راه‌حلی برای مدیریت آن ارائه کنیم.

 

رفتار سرمایه گذار

رفتار سرمایه‌گذاران معمولاً تمرکز اصلی بسیاری از تحقیقات و تئوری‌های مختلف بوده است تا مشخص شود که چرا وقتی صحبت از معامله بر سر پول می‌شود، خریداران و فروشندگان حس‌های مختلفی مثل پشیمانی یا واکنش بیش از حد را تجربه می‌کنند. واقعیت اصلی این است که روان سرمایه‌گذار می‌تواند مانع از تفکر منطقی فرد در طول زمان‌های پراسترس شود؛ حال این استرس می‌تواند ناشی از سرخوشی باشد یا ترس و وحشت.

انتخاب رویکردی منطقی و واقع‌گرایانه برای سرمایه‌گذاری، مخصوصاً در برهه‌های زمانی مهم ناشی از سرخوشی یا ترس، اهمیت فوق‌العاده بالایی دارد.

یک سرمایه‌گذار غیرحرفه‌ای معمولاً پول نقدی که برای کسب آن زحمت زیادی کشیده شده است را به خاطر کسب سود بیشتر، سرمایه‌گذاری می‌کند.

از این رو، وقتی این فرد می‌بیند که ارزش دارایی او در یک برهه زمانی کاهش یافته، دچار استرس و شک می‌شود. به همین خاطر است که وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری می‌شود، بسیاری از سرمایه‌گذاران تحمل ریسک بسیار پایینی دارند؛ زیرا ضرر کردن درد روانی زیادی دارد.

 

احساسات مخرب در سرمایه گذاری

در روندهای صعودی یا نزولی بازار سهام، میانگین سود سرمایه‌گذاران همواره کمتر از میزان فراز و فرود شاخص سهام بوده است. علت این عملکرد ضعیف‌تر این است که سرمایه‌گذاران اغلب در روندهای نزولی دارایی خود را می‌فروشند و بعد از شروع یک روند

صعودی و معمولاً در قله‌ها شروع به خرید می‌کنند.

این همان سرمایه گذاری احساسی است که مانع سوددهی می‌شود. مهمترین احساساتی که مانع کسب سود از سرمایه‌گذاری می‌شود عبارتند از: ترس، طمع، درماندگی و عجله.

 

ترس

مارس ۲۰۰۹ یکی از سال‌های مهم در بازار سهام بود؛ زیرا فرصتی بسیار خارق‌العاده برای خرید سهام شرکت‌های عظیم جهان با قیمتی بسیار پایین ایجاد کرده بود.

سهام شرکت‌هایی مثل Bank of America ،General Electric و Wells Fargo با ارقام تک رقمی معامله می‌شدند. بسیاری از این سهام‌ها حالا سودی بیش از ۵۰۰ درصدی ایجاد کرده‌اند.

با این حال، ترس باعث شد که بسیاری از کارگران طبقه متوسط از بازار سهام خارج شوند. در اواسط دهه ۲۰۰۰، تقریباً ۶۵ درصد از کل آمریکایی‌ها در بازار بورس سرمایه‌گذاری کرده بودند ولی بعد از رکود بزرگ بازار، این آمار به ۵۰ درصد رسید.

همین سرمایه‌گذاران ترسیده، یکی از طولانی‌ترین روندهای صعودی تاریخ که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۲۰ به طول انجامید را از دست دادند. در واقع آنها اجازه دادند که ترس مانع ثروت‌سازی شود.

 

طمع

همین وضعیت در این سوی معادله هم صدق می‌کند. یعنی همان سرمایه‌گذارانی که با ریزش بازار با ترس و وحشت دارایی خود را فروخته بودند، بعد از شروع روند صعودی و تغییر شرایط بازار، شروع به خرید می‌کنند.

ولی احتمالاً آن زمانی که صرف تماشا و ایجاد اعتماد دوباره شده بود، روند صعودی بخش زیادی از حرکت خود را تکمیل کرده بود. در واقع بهترین زمان برای ورود به روند صعودی، هفته‌ها و ماه‌های ابتدایی هستند. به همین خاطر است که سرمایه‌گذارانی که با طمع وارد بازار می‌شوند، معمولاً بخشی زیادی از روند صعودی را از دست می‌دهند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید