وزارت اقتصاد به دنبال شفافیت و رفع دغدغه مطالبات نظام بانکی است

0
36

​معاون بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی به دنبال شفافیت در اقتصاد و حمایت از نظام بانکی برای وصول مطالبات است و ضمن حمایت از افزایش سرمایه بانک‌ها، وصول مطالبات آنها از دولت را نیز با مطرح کردن پیشنهاداتی با جدیت دنبال خواهد کرد.

به گزارش عصر رمزارز به نقل از روابط عمومی بانک صادرات ایران، سیدعباس حسینی در نخستین هم‌اندیشی مدیران ستاد و صف بانک صادرات ایران در سال ١۴٠١ با قدردانی از زحمات کارکنان این بانک برای ارائه خدمات به مردم در شرایط سخت و برآورده‌ کردن انتظارات جامعه در جمع مدیران بانک صادرات ایران گفت: مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی برای نخستین بار اقدامات مهمی را در حوزه شفافیت دستور کار قرار داده که از سوی وزیر اقتصاد و رئیس جمهور نیز مورد تاکید قرار گرفته و با حمایت‌های قانونی نیز همراه است.

وی افزود: مقرر شده است که تسهیلات بیش از هزار میلیارد ریال در گزارشات فصلی بانک مرکزی به اطلاع عموم مردم رسانده شود. پس هم قانون‌گذار و هم وزارت امور اقتصادی و دارایی با انتشار صورت‌های مالی بانک‌های دولتی موافقت کرده و انجام شده است.

معاون بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: هرگونه تسهیلات بیشتر از هزار میلیارد ریال قطعا در گزارش‌های بانک مرکزی به اطلاع همگان خواهد رسید و این نشان می‌دهد که در پی این شفافیت، پیگیری وصول مطالبات یک نتیجه است. بانک‌ها نمی‌توانند اعداد بسیار زیادی در قالب مطالبات غیرجاری داشته باشند، بابت آنها ذخیره منظور شده و به مطالبات مشکوک‌الوصول تبدیل شوند. این روند دیگر مورد قبول وزارت اقتصاد نیست.

حسینی با تاکید بر اینکه راهبردهای وزارت اقتصاد و دولت به دقت پیگیری می‌شود، بر پرداخت تسهیلات خرد بدون ضامن کارمندان از شعب بانک‌ها تاکید کرد.

وی با یادآوری رقم نیم درصدی میزان مطالبات معوق و مشکوک‌الوصول بانک‌های قرض‌الحسنه و رقم متوسط ٧.١ درصدی در بانک‌های تجاری، تاکید کرد: نباید در مورد وام‌های خرد دغدغه داشته باشیم. روند پرداخت وام‌های خرد بدون ضامن از بهمن ماه سال گذشته تاکنون در حال رصد است و وزارت اقتصاد در پیگیری سیاست‌های ابلاغی جدی است.

معاون بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی، رسیدگی به درخواست‌های مردمی در سفرهای استانی را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: درخواست‌های مردمی باید مورد توجه قرار گیرد و نیازهای مطرح شده آنها پاسخ داده شود.

حسینی رعایت مصوبات شورای پول و اعتبار، پرهیز از بلوکه شدن سپرده در اعطای وام، انضباط‌بخشی به مطالبات شعب خارج از کشور، پیگیری مطالبات بانک‌ها از دولت و افزایش سرمایه بانک‌ها را مورد اشاره قرار داد و از ارائه ١۴ پیشنهاد برای وصول مطالبات بانک‌ها از دولت خبر داد.

معاون بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد تاکید کرد: بحث افزایش سرمایه بانک‌ها امسال با قدرت پیگیری خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید