خطر سرقت رمزارزها از آنچه فکر می کنید نزدیک تر است!

0
58

کاربران در جهان کریپتو هر مقداری که رمزارز داشته باشند، باید اقدامات لازم را برای محافظت از دارایی خود انجام دهند.

به گزارش عصر رمزارز، طیف گسترده ای از اقدام های برای بالا بردن امنیت دارایی ها وجود دارد. صاحبان کریپتو باید به همان اندازه که در قبال کلاهبرداری‌های پول سنتی مراقب هستند در زمینه ارزهای دیجیتال نیز تمام هوشیاری و ذکاوت خود را به کار گیرند.

یکی از مهم ترین روش‌های حفاظت از دارایی دیجیتال مربوط به نحوه معامله و ذخیره‌سازی آنها است، به عبارت دیگر کاربر باید از موسسه ای که برای انجام تراکنش های خود انتخاب کرده اطمینان کامل حاصل کند، زیرا امنیت و قابل اعتماد بودن نهاد مورد نظر در این زمینه رو به رشد بسیار حائز اهمیت است.

سرقت ۳ میلیارد دلاری رمزارزها

براساس داده‌های گردآوری‌ شده توسط Crypto Head،در طول ۱۰ سال گذشته، ۱۲۶ باگ و یا کلاهبرداری ، باعث از دست رفتن مجموعاً ۳٫۱ میلیارد دلار، دارایی از «کیف‌پول‌ها» شد. سهل انگاری در حفظ امنیت، برای هر کاربر به طور میانگین حدود ۲۵ میلیون دلار هزینه داشت. بیت کوین، محبوب ترین ارز دیجیتال، همچنان هدف بسیاری از هکرها و کلاهبرداران قرار دارد.

امنیت کیف پول های آنلاین یا گرم(hot wallet) پایین است.

بسیاری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال خدمات کیف پول دیجیتال آنلاین را ارائه می‌دهند که به طور یکپارچه به سیستم‌های معاملاتی آنها پیوند می‌خورد.

نگهداری رمزارزها در کیف پول از جمله کم‌ایمن‌ترین روش ها است و دارایی‌های دیجیتال را در برابر هکرها آسیب‌پذیرتر می‌کند.

درسال ۲۰۱۴، Mt.Gox که در آن زمان بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان بود، پس از از دست دادن بیش از ۴۵۰ میلیون دلار، عمدتاً در بیت کوین، زمانی که هکرها کلید خصوصی کیف پول داغ آن را دزدیدند، اعلام ورشکستگی کرد.

امروزه، برخی از صرافی‌های بزرگ، مانند کوین‌بیس، برای محافظت از دارایی سرمایه‌گذاران، دارایی های آنان را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهند. اگر رمز عبور فردی به خطر بیفتد، سرمایه خود را برای همیشه از دست می دهد و بیمه در قبال آن مسوول نیست اما در صورت رخداد وقایعی مانند هک شدن شرکت، بیمه ضررهای وارده به کاربر را پوشش می دهد.

کلید خصوصی بازار رمزارزها

صاحبان ارزهای دیجیتال به «کلید خصوصی» منحصر به فرد خود برای دسترسی به کیف پول حاوی کریپتوکارنسی نیاز دارند. کلید خصوصی، یک رمز عبور طولانی است که کارکردی مشابه با رمز کارت بانکی دارد. کاربران در حفظ این کلید خصوصی باید کوشا باشند چرا که در صورت از دست رفتن یا فراموش شدن آن امکان دسترسی به کیف پول و دارایی های دیجیتال داخل آن وجود نخواهد داشت.

رمزارزها توسط نهادی مانند بانک‌ها پشتیبانی نمی‌شوند و برای بازیابی رمز عبور آن ها راهی وجود ندارد. به در گزارش Chainalysis، احتمالا بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار بیت کوین از طریق گم شدن کلید خصوصی از دست رفته است.

امنیت بالای کیف پول‌های سرد (Cold wallet)

هکر ها معمولا برای دزدیدن دارایی های دیجیتال ترجیح می‌دهند روی کیف پول های گرم یا همان هات والت ها تمرکز کنند چرا که امنیت آنها نسبت به کیف پول های سرد پایین‌تر است. در واقع کیف پول های سرد محبوب ترین جایگزین برای هات والت ها هستند.

کلدوالت‌ها به اینترنت متصل نیستند و هکرها برای سرقت از داراییهای این کیف پول‌ها باید به تمام دستگاه دسترسی و هر رمزعبور یا کدی که روی آن اعمال شده را داشته باشند.

این شیوه نگهداری از دارایی‌های دیجیتال، نیازمند کلیدهای USB فیزیکی، رایانه‌های آفلاین خاص و یا کیف‌پول‌های سخت‌افزاری پیچیده هستند. به عبارت دیگر دستگاه‌های کوچک USB مانند که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برای هکرها غیرقابل نفوذ هستند.

تهیه این کیف پول ها احتمالا برای کاربران چند صد دلار هزینه خواهند داشت.

اغلب بزرگترین اکسچنج های ارزدیجیتال، به طور فزاینده ای نگهداری از دارایی در کیف پول های سرد را انتخاب و توصیه می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید